Maciejówka morska
- Obserwuj produkt:
- Dodaj recenzję:
- Kod: NS MC05
- Producent: NOMAD SERVICE
-
Dostępność:
Brak
(0 szt.)
- szt.
- 190,00 zł
Maciejówka to czapka męska z sukna, ze skórzanym lub malowanym tekturowym daszkiem i ozdobnym paskiem przymocowanym dwoma metalowymi okrągłymi zapinkami.
Maciejówka rozpowszechniła się w połowie XIX wśród robotników, proletariatu i członków organizacji rewolucyjnych. Nawiązywała do kaszkietu, czyli czapki z daszkiem rozpowszechnionej niemal w całej Europie, a używanej już w XIV w. w Anglii. Kaszkiet, w porównaniu z maciejówką, miał większe i sztywniejsze denko i jako część odzieży roboczej pełnił pierwotnie funkcję ochronną głowy, (przed uderzeniem, skaleczeniem, słońcem).
W Polsce maciejówka, już w wersji miękkiej, niższej i luźniejszej, rozpoznawana jest powszechnie, gdyż nosił ją sam marszałek Józef Piłsudski i uczynił ją oficjalną czapką organizacji strzeleckich, a następnie żołnierzy I Brygady Legionów Polskich. Charakteryzuje ją szare sukno i brązowy daszek oraz oczywiście orzełek legionowy lub inne godło polskich formacji bojowych.
Była bardzo popularna w czasie I wojny światowej wśród wojskowych, ale przeniknęła również na wieś. Noszona była przez chłopów, początkowo tych zamożniejszych, elegantszych, do połowy XX w., a gdzieniegdzie nawet dłużej, głównie w centralnych regionach Polski (oczywiście z małymi różnicami regionalnymi w kroju i kolorze). Najczęściej szyta była z granatowego lub czarnego sukna z tekturowym daszkiem, malowanym (lakierowanym) na czarno. Na wsi nazywano ją kaszkietem. W wersji weselnej przyozdabiana była piórami i kolorowymi sznureczkami. Maciejówka wyparła wczesniejsze ludowe, regionalne nakrycia głowy, takie jak gamerka, magierka, kapelusz. Szyta była w żydowskich pracowniach krawieckich i małych zakładach czapniczych.
Nazwa maciejówka może mieć dwa źródła. Jedno może pochodzić od handlarzy inwentarzem, przybywających z Niemiec, zwanych „panami Maciejami”. Drugie może pochodzić od imienia hrabiego Macieja Mielżyńskiego z Chobienic w Wielkopolsce, który sam nosił taką czapkę i zlecił uszycie podobnych nakryć głowy dla kawalerzystów jazdy pleszewskiej, którzy w roku 1848 walczyli z wojskami pruskimi na terenie Wielkopolski.
Wykonujemy maciejówki na wzór czapek ze zbiorów muzealnych, ikonografii, dawnych fotografii.
Czapki szyjemy z sukna wełnianego.
Materiał: sukno (100 % wełny), bawełniana podszewka, potnik skórzany, pasek i daszek skórzany
Możliwość zamówienia czapki w wybranej odmianie regionalnej, kolorze ozdób i rozmiarze.
Czas oczekiwania: do 2 tygodni
Jak określić swój rozmiar czapki: Zmierz centymetrem krawieckim obwód głowy od czoła, nad uszami, przez potylicę. Nie naddawaj centymetrów, gdyż czapka musi wchodzić ściśle na głowę (nie jest elastyczna tak jak czapki dzianinowe). Uwzględnij spięte włosy (to zależy czy nosisz czapkę przy spiętych włosach).
Informacje o bezpieczeństwie produktu
Informacje o producencie
Zadaj pytanie dotyczące produktu. Nasz zespół z przyjemnością udzieli szczegółowej odpowiedzi na zapytanie.