Maciejówka typ białoruski

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: NS MC06
  • Producent: NOMAD SERVICE
  • Dostępność: Brak  (0 szt.)
    Czas realizacji: Czapka szyta na specjalne zamówienie, w celu złożenia zamówienia
  • szt.
  • 210,00 zł

Maciejówka to czapka męska z sukna, ze skórzanym lub malowanym tekturowym daszkiem i ozdobnym paskiem przymocowanym dwoma metalowymi okrągłymi zapinkami. Typ białoruski charakteryzuje się większą i podwyższoną górą, szerszym paskiem otoku, węższym i mniejszym daszkiem, brakiem paska ozdobnego. Realizacja wzorowane na zdjęciu archiwalnym.

Maciejówka rozpowszechniła się w połowie XIX wśród robotników, proletariatu i członków organizacji rewolucyjnych. Nawiązywała do kaszkietu, czyli czapki z daszkiem rozpowszechnionej niemal w całej Europie, a używanej już w XIV w. w Anglii. Kaszkiet, w porównaniu z maciejówką, miał większe i sztywniejsze denko i jako część odzieży roboczej pełnił pierwotnie funkcję ochronną głowy, (przed uderzeniem, skaleczeniem, słońcem).

Była bardzo popularna w czasie I wojny światowej wśród wojskowych, ale przeniknęła również na wieś. Noszona była przez chłopów, początkowo tych zamożniejszych, elegantszych, do połowy XX w., a gdzieniegdzie nawet dłużej, głównie w centralnych regionach Polski (oczywiście z małymi różnicami regionalnymi w kroju i kolorze). Najczęściej szyta była z granatowego lub czarnego sukna z tekturowym daszkiem, malowanym (lakierowanym) na czarno. Na wsi nazywano ją kaszkietem. W wersji weselnej przyozdabiana była piórami i kolorowymi sznureczkami. Maciejówka wyparła wcześniejsze ludowe, regionalne nakrycia głowy, takie jak gamerka, magierka, kapelusz. Szyta była w żydowskich pracowniach krawieckich i małych zakładach czapniczych.

Nazwa maciejówka może mieć dwa źródła. Jedno może pochodzić od handlarzy inwentarzem, przybywających z Niemiec, zwanych „panami Maciejami”. Drugie może pochodzić od imienia hrabiego Macieja Mielżyńskiego z Chobienic w Wielkopolsce, który sam nosił taką czapkę i zlecił uszycie podobnych nakryć głowy dla kawalerzystów jazdy pleszewskiej, którzy w roku 1848 walczyli z wojskami pruskimi na terenie Wielkopolski.

Wykonujemy maciejówki na wzór czapek ze zbiorów muzealnych, ikonografii, dawnych fotografii.

Czapki szyjemy z sukna wełnianego.
Materiał: sukno (100 % wełny), bawełniana podszewka, potnik skórzany, pasek i daszek skórzany

Możliwość zamówienia czapki w wybranej odmianie regionalnej, kolorze ozdób i rozmiarze.
Czas oczekiwania: do 2 tygodni

Jak określić swój rozmiar czapki: Zmierz centymetrem krawieckim obwód głowy od czoła, nad uszami, przez potylicę. Nie naddawaj centymetrów, gdyż czapka musi wchodzić ściśle na głowę (nie jest elastyczna tak jak czapki dzianinowe). Uwzględnij spięte włosy (to zależy czy nosisz czapkę przy spiętych włosach).