4.04 Przędzenie na wrzecionie

  • Add feedback:
  • Code: WAL 09
  • Availability: Exists  (8 szt.)
  • szt.
  • €26.19

4 kwietnia 2020, godz. 10.00 - 13.00 - przędzenie na wrzecionie

Zapraszamy na kurs przędzenia wełny na wrzecionie, który poprowadzi Marika Grzelak - znawczyni dawnych technik przędzenia, barwienia, tkania; specjalistka od odtwórstwa historycznego.

Na współczesnych wrzecionach, m.in. firmy Kromski, uczestnicy nauczą się prząść nici z gotowej czesanki oraz wełny gręplowanej w błamie. Najważniejszym zadaniem będzie samodzielne uprzędzenie cienkiej i równej nitki. Uprzędziona wełna zdjęta za pomocą motowidła może pozostać singlem lub będzie można ją zdwoić.

W programie:
- historia przędzenia i narzędzi przędzalniczych
- rodzaje wrzecion i sposoby ich używania
- podstawowe informacje o wełnie i innych surowcach naturalnych do przędzenia
- podstawowe informacje o przygotowaniu runa do przędzenia
- samodzielne wyczesanie runa i przygotowanie mixu z czesanki
- nauka przędzenia na wrzecionie
- nauka zdwajania
- przewinięcie przędzy na motowidło
- zwinięcie motka

To propozycja dla osób, które chciałyby swoje wyroby na drutach, na ramie tkackiej czy krośnie wykonywać "od początku do końca", czyli tak jak to robiły nasze babki -  samodzielnie dobierać rodzaj wełny oraz grubość skrętu. To propozycja dla odtwórców historycznych, którzy chcą wzbogacic swoją wiedzę i umiejętności w zakresie dawnego włókiennictwa. Opierając się o tę bazową wiedzę można również z powodzeniem współcześnie używać przędzenia w pracy edukacyjnej (np. w skansenach, muzeach) i artystycznej.

Na czas warsztatów zapewniamy wrzeciona oraz inne akcesoria.

Prowadząca: Marika Grzelak - z wykształcenia artysta plastyk. Interesuje się przędzeniem, tkaniem, barwieniem w czasach wczesnego średniowiecza. Animatorka lubelskiego środowiska odtwórców historycznych. Wystawia się z kramem włókienniczym na imprezach rekonstrukcyjnych. Mimo, że jej serce zakorzenione jest w średniowieczu, to wykonuje również współczesne prace tkackie i dziewiarskie. Wulkan energii i kobieta wielu profesji i zainteresowań.

Liczba uczestników: 8
Czas trwania: 3 h

Miejsce: Pracownia Hobby-Wełna, ul. Lubartowska 25, Lublin.

Po zakończeniu warsztatów uczestnik otrzyma zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Zakup warsztatów wiąże się z akceptacją Regulaminu Warsztatów znajdującego się poniżej w załączniku.