12.05 Tkanie na bardku

  • Add feedback:
  • Code: WAL 0012
  • Availability: Exists  (8 szt.)
  • szt.
  • €21.43

12 maja 2019 godz. 15.00 - 18.00 - tkanie na bardku

Zapraszamy na kurs tkania krajek na bardkach, który poprowadzi Marika Grzelak - znawczyni dawnych technik przędzenia, barwienia, tkania; specjalistka od odtwórstwa historycznego.

Na współczesnych bardkach firmy Kromski, uczestnicy nauczą się projektować proste wzory z 2-3 kolorów przędzy, przygotowywać osnowę i osnuwać bardka, posługiwać się czółenkiem, rozpoczynać i zakańczać tkaninę. Efektem końcowym będzie krajka w splocie płóciennym (szerokość ok. 3 cm, długość zależna od możliwości uczestnika, max. 1,5 m). Najważniejszym zadaniem będzie utrzymanie równego napięcia osnowy i równych brzegów. Utkana krajka może być paskiem, dekoracyjną tasiemką, ozdobą do breloczka, zakładką do książki.

To propozycja dla każdego, kto chce zapoznać się z powstawaniem tkaniny, rozpocząć swoją przygodę z tkactwem. To propozycja dla odtwórców historycznych, którzy chcą wzbogacic swoją wiedzę i umiejętności w zakresie dawnego włokiennictwa. Opierając się o tę bazową wiedzę można również z powodzeniem współcześnie używać tkactwa w pracy edukacyjnej (np. w skansenach, muzeach) i artystycznej.

Na czas warsztatów zapewniamy bardka oraz inne akcesoria.

Prowadząca: Marika Grzelak - z wykształcenia artysta plastyk. Interesuje się przędzeniem, tkaniem, barwieniem w czasach wczesnego średniowiecza. Animatorka lubelskiego środowiska odtwórców historycznych. Wystawia się z kramem włókienniczym na imprezach rekonstrukcyjnych. Mimo, że jej serce zakorzenione jest w średniowieczu, to wykonuje również współczesne prace tkackie i dziewiarskie. Wulkan energii i kobieta wielu profesji i zainteresowań.

Liczba uczestników: 8
Czas trwania: 3,5 h

Miejsce: Pracownia Hobby-Wełna, ul. Kowalska 9, Lublin

Po zakończeniu warsztatów uczestnik otrzyma zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Zakup warsztatów wiąże się z akceptacją Reguaminu Warsztatów znajdującego się poniżej w załączniku.