Czapka MAGIERKA

Dodaj recenzję:
  • NS 2001
  • Dostępność: Jest  (1 szt.)
  • szt.
  • 150,00 zł


Magierka to okrągła czapka robiona na drutach z białej wełny,

Ta dzianinowa czapka znana była nie tylko w krakowskim, ale podobne o różnych lokalnych nazwach (Żarna, Batorówka, Madziarka, Krakówka) w XIX wieku nosili także chłopi z okolic Tarnowa, Gorlic i Krosna, Rzeszowa, na Kielecczyźnie, w Radomskim, Opoczyńskim i na Lubelszczyźnie.

Magierkę ozdabiano wąskimi, najczęściej czerwonymi lub niebieskimi paskami lub innymi drobnymi wzorami. Tradycyjnie wykonywano ją w formie długiego na około 70 cm, zwężającego się i zamkniętego na końcach worka, następnie folowano (filcowano), co sprawiało, że stawała się zbita, gruba i ciepła. Jeden koniec takiego worka wkładano w drugi, wywijając otok i formując na drewnianej formie na okrągło (w kształt grzyba) lub płasko.Czapka wełniana wykonana na wzór ludowej czapki polskiej. 
Czapka ręcznie robiona na drutach, folowana i modelowana.
Materiał: wełna z merynosa australijskiego (100 % wełny)

Rozmiar 58-60 (obwód głowy w cm)

Możliwość zamówienia czapki w wybranym kolorze wzorów i w wybranym rozmiarze.
Czas oczekiwania: do 2 tygodni

Jak określić swój rozmiar czapki: Zmierz centymetrem krawieckim obwód głowy od czoła, nad uszami, przez potylicę. Nie naddawaj centymetrów, gdyż czapka musi wchodzić ściśle na głowę (nie jest tak elastyczna tak jak niefolowane czapki dzianinowe). Uwzględnij spięte włosy (to zależy czy nosisz czapkę przy spiętych włosach).

Cena wersji pojedynczej (tylko wywinięcie otoku): 150 zł
Cena wersji tradycyjnej (podwójna, wywinięcie całości): 190 zł