Gobelin

Dodaj recenzję:
  • WAP 1086
  • Dostępność: Brak  (0 szt.)
  • szt.
  • 280,00 zł

18 lutego (sobota) godz. 9.00 - 14.00 (5h), przerwa obiadowa, 15.30 - 18.30 (3 h), 19 lutego (niedziela) 10.00 - 15.00 (5 h) 

Zapraszamy na kurs tkactwa artystycznego gobelinów.

Kurs, na którym w krótkim czasie można posiąść tak bogatą wiedzę i móc rozpocząć tkanie swoich gobelinów, to rzadkość. Program oparty jest na zagadnieniach technicznych, mniej artystycznych aspektach. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie nie tylko osób indywidualnych marzących o tkackiej przygodzie, ale również nauczycieli szkolnych / przedszkolnych i terapeutów pracujących z osobami niepełnosprawnymi i starszymi, opiekunów pracowni plastycznych.

Na kursie pracujemy na niedużej ramie (o wewnętrznym wymiarze pracy A4). Uczymy się naciągać osnowę, mieszać różne włóczki, uczymy się dobierania materiału do pożądanego efektu. 

Na kurs tkactwa artystycznego zapraszamy osoby początkujące jak i znające już podstawowe techniki tkackie.

Program kursu podstawowego:
Bez podstaw ani tkać – czyli gobelinowe ABC
1. Rama – jak przygotować odpowiednią ramę, nabijanie gwoździ
2. Przygotowanie do tkania – osnowa, zarobienie, przyczepianie podkładu – wzoru do tkania
3. Jaka włóczka, takie efekty – materiały z których tkamy
4. Uczymy się ubijać wełnę, naddawać zwór, oraz jak utrzymywać równy brzeg i nie wybrzuszyć środka– tkanina ma pięknie zdobić ścianę bez oprawiania jej w ramę - zachowujemy kształt projektu, który chcemy wytkać. 

Techniki tkackie – urozmaicenie struktury, łączenie kolorów, tkanie wzoru
1. Łączenie kolorów w pionie
2. Wplatanie jednej nitki innego koloru – poziomej i pionowej
3. Cieniowanie
4. Tkamy łuki i koło
5. Misz-masz , czyli co wpleść w tkaninę można – koraliki, wstążki, cekiny, kasztany, trawy, liście i co tylko wyobraźnia podpowie
6. Jak nadać kolorowi intensywności, jak go zgasić
7. Wyplatamy wzór – pierwsza mała tkanina, wielkości A4, łączymy całą wiedzę, którą zdobyliśmy – kolory i techniki dowolne. W czasie zajęć tworzymy wzornik, na którym wypróbujemy wszystkie techniki. Jest to nie tylko dobre ćwiczenie, ale na przyszłość również rodzaj ściągawki.

Program kursu zaawansowanego:
Tkanina – miniatura formatu A4
Kurs udoskonali dwie najtrudniejsze techniki tkackie – cieniowanie i formy koliste. Udoskonalimy umiejętność przechodzenia z koloru w kolor, tworzenia nieregularnych plam oraz tkania okręgu na podstawie projektu umieszczonego pod osnową.
Techniki niezbędne do wykonywania prac nawiązujących lub odzwierciedlających malarstwo pozwalające na zabawę kolorem i światłem.
Dodatkowym elementem technicznym jest dbanie o zachowanie prostych brzegów tkaniny – unikanie naciągania osnowy jak i zbyt luźnego pozostawiania nici wątku.

Osob, które chcą wziąć udział w kursie zaawansowanym prosimy o przyniesienie wcześniej wykonanego wzornika lub pracy. Kurs zaawansowany oparty jest na indywidualnym podejściu do każdej osoby, dodaniu nieznanych jej technik i wykonaniu pracy łączącej technikę cieniowania i formy koła.

Prowadzenie: Karolina Nowaczyk

Ramkę zapewnia organizator.

Materiały: nici na osnowę, przędzę wełnianą zapewnia organizator (ale można dołożyć swoją).

Koszt uczestnictwa: 280 zł

Miejsce: Pracownia Hobby-Wełna, ul. Kasprzaka 42, Poznań
Po zakończeniu warsztatów uczestnik otrzyma zaświadczenie o ukończeniu kursu. 
Zakup warsztatów wiąże się z akceptacją Reguaminu Warsztatów znajdującego się poniżej w załączniku.


(Prace wykonane w CK Zamek)